CAMPANIA 8: Roșia Montană ALIVE

Vrem să dăm viață satului nostru prin organizarea unor mici evenimente ca o piesă de teatru, o proiecție de film, un concert sau întâlniri cu comunitatea, vrem ca satul nostru să prindă viață.

Vrei să faci un eveniment la noi în sat? Scrie-ne aici

Vezi mai jos ce evenimente am realizat sau ce evenimente mai avem în plan.

Proiecție film la Tăul Brazi

04.09.2021

În primul weekend de toamnă am proiectat la Tăul Brazi ”Flăcări pe Comori”, film turnat parțial aici la noi la Roșia Montană.

CONSULTANȚĂ FONDURI EUROPENE

28.08.2021

Sesiunea s-a ținut la Biserica Unitariană din sat unde s-au prezentat principalele linii de finațare care pot fi accesate de localnici, dar majoritatea s-au arătat îngrijorați că localitatea nu are PUG și astfel nu se pot autoriza realizarea de noi construcții finanțate prin fonduri europene. A doua zi, la sediul nostru au început consultațiile private cu fiecare localnic care are o idee ce ar putea fi finanțată prin fonduri europene.

21.08.2021 Lansare eveniment

În cadrul ultimei întâlniri cu comunitatea, localnicii ne-au transmis că au nevoie de o linie de consultanță finanțări Europene pentru viitoare proiecte pe care ar dori să le implementeze. Așa cum v-am promis, am luat legătura cu o firmă specializată în accesarea de finanțări și am stabilit o întâlnire cu roșienii în parcul de la casină.

Sâmbătă, 28 August, de la ora 18:00, invitații prezintă principalele linii de finanțare pe care localnicii le pot accesa, iar duminică fiecare localnic care are o idee de proiect se poate înscrie la o discuție în detaliu cu reprezentanții firmei. În funcție de numărul de participanți înscriși, fiecare localnic o să fie programat duminică, între orele 10:00 - 14:00 la biroul Roșia Montană Community, de la parterul Casei Parohiale Unitariene.

DESCHIDERE TURN BISERICA CATOLICĂ

25.08.2021 - 11.09.2021

Dorim să deschidem turnul de la Biserica Catolică pentru vizitare și să avem evenimentul de deschidere pe 11 septembrie, când sperăm să avem și un concert la orga din interiorul bisericii, iar pentru asta lucrăm activ la:

25.08.2021 - 10.09.2021 Curățenie și reparații la turn

Am făcut clacă de voluntari pentru a curăța și repara turnul. Împreună am scos găleți și roabe de mizerie, am reparat podeaua, am instalat stâlpi de susținere și instalație luminoasă. Mulțumim pentru implicare lui Cristi, Darius, Moise, Tica, Ianis, Claudia și Petri.

21.08.2021 Lansare eveniment - Clacă pentru curățarea turnului de la Biserica Catolică

Dorim să deschidem turnul de la Biserica Catolică pentru vizitare, dar pentru asta trebuie curățat. Din cauză că au avut acces dealungul timpului porumbei și lilieci pe la streșina acoperișului, podeaua și balustrăzile sunt pline de mizerie și o să fie cam 40 de saci de mizerie de curățat și scos afară. Hai să curățăm turnul bisericii împreună și să-l deschidem pentru vizitare. Ne vedem marți la ora 13:00 la Biserica Catolică să vedem ce putem facem.

CINEMA LA TĂUL BRAZI

21.08.2021

Un eveniment relaxat la Tăul Brazi, o seară de film și voie bună în comunitate. Sâmbăta aceasta am proiectat un film turnat aici la noi la Roșia Montană ”Nunta de Piatră” la care au participat peste 100 de persoane ce au transformat Tăul Brazi într-un loc viu.

18.08.2021 Lansare eveniment

Haideți să ne bucurăm împreună de ultimele weekend-uri de vară la Roșia Montană! Vă invităm sâmbătă, de la orele 20:00, la un eveniment relaxat la Tăul Brazi, la o seară de film și voie bună în comunitate.Noi venim cu infrastructura de proiecție și cu ”Nunta de Piatră”, film turnat aici la noi la Roșia Montană, iar voi puteți aduce merinde, fructe și/sau dulciuri, fiecare după posibilități. Să fie cu vreme bună

CONCERT DE CHITARĂ

15.08.2021

În cadrul evenimentului Zilele Patrimoniului am organizat un concert de chitară împreună cu Georgiana, o tânără talentată de la noi din sat. Lumea a început să cânte cu ea și uite așa am mai avut încă o amiază vie aici în Parcul central din Roșia Montană.

EXPOZIȚIE FOTO Roșia Montană ALIVE

13.08.2021

În parcul copiilor de la casină am realizat o expoziție foto cu diverse momente surprinse cu tinerii de la noi din sat prin care am arătat, cu bune sau cu rele, cum e viața lor aici la Roșia. I-am fotografiat în timp ce participau la școala de vară sau la diverse drumeții și jocuri. Am vrut să arătăm că Roșia e vie datorită tinerilor din sat.

Vrei să faci un eveniment la noi în sat?

Vrem să dăm viață satului nostru prin diverse evenimente pentru comunitatea de aici sau pentru cei ce ne vizitează. Dacă ai o formație, o trupă de teatru sau vrei să organizezi un eveniment pentru a revitaliza viața culturală a satului nostru, contactează-ne. Am putea să:

  • îți punem la dispoziție infrastructura noastră (mese cu bănci, corturi, umbrare, ghirlande luminoase, saci de stat, ceaun, proiector cu ecran, boxă)

  • găsim spații adecvate evenimentului tău (vechea biserică, o curte verde, un loc în mijlocul naturii)

  • te punem în legătură cu localnici ce oferă diverse serivicii (mâncare, cazare, tururi ghidate, produse locale).

  • ne implicăm în organizarea și implementarea evenimentului tău

Scrie-ne în formular de mai jos despre evenimentul tău, iar noi o să-ți răspundem dacă, cum și cu ce te putem ajuta.