CAMPANIA 8
Evenimente culturale

Vrem să dăm viață satului nostru prin organizarea unor mici evenimente ca o piesă de teatru, o proiecție de film, un concert sau seri de socializare cu comunitatea.

Festival De muzică, film, teatru

5 - 15 August 2022

In această vară ne propunem realizarea unui festival de teatru, muzică și film la Roșia. Vezi pe site-ul festivalului ce ți-am pregătit: alive.rosiamontana.community

Teatru de Ziua copiilor

01 Iunie 2022

A fost dans, bucurie și mult entuziasm pentru cei mici de 1 iunie la Roșia Montană! Vezi mai jos filmul evenimentului. Mulțumim voluntarilor și membrilor comunității care ne-au ajutat sa punem la cale tot acest eveniment, AFCN pentru cofinanțare și Teatrul National Turda pentru susținere!

Reparații turn Biserica Catolică

25.08.2021

25.08.2021 - 10.09.2021 Curățenie și reparații la turn

Am făcut clacă de voluntari pentru a curăța și repara turnul. Împreună am scos găleți și roabe de mizerie, am reparat podeaua, am instalat stâlpi de susținere și instalație luminoasă. Mulțumim pentru implicare lui Cristi, Darius, Moise, Tica, Ianis, Claudia și Petri.

Proiecții de film

21.08.2021

Un eveniment relaxat la Tăul Brazi, o seară de film și voie bună în comunitate. Proiectam diverse filme printre care filmele turnate aici la noi la Roșia Montană în anii 80. Urmărește pagina noastră de facebook pentru a vedea când au loc proiecțiile.

Concert de chitară

15.08.2021

În cadrul evenimentului Zilele Patrimoniului am organizat un concert de chitară împreună cu Georgiana, o tânără talentată de la noi din sat. Lumea a început să cânte cu ea și uite așa am mai avut încă o amiază vie aici în Parcul central din Roșia Montană.

Expoziție foto

13.08.2021

În parcul copiilor de la casină am realizat o expoziție foto cu diverse momente surprinse cu tinerii de la noi din sat prin care am arătat, cu bune sau cu rele, cum e viața lor aici la Roșia. I-am fotografiat în timp ce participau la școala de vară sau la diverse drumeții și jocuri. Am vrut să arătăm că Roșia e vie datorită tinerilor din sat.

Vrei să faci un eveniment cultural la noi în sat?

Vrem să dăm viață satului nostru prin diverse evenimente pentru comunitatea de aici sau pentru cei ce ne vizitează. Dacă ai o formație, o trupă de teatru sau vrei să organizezi un eveniment pentru a revitaliza viața culturală a satului nostru am putea să:

  • îți punem la dispoziție infrastructura noastră (mese cu bănci, corturi, umbrare, ghirlande luminoase, saci de stat, ceaun, proiector cu ecran, boxă)

  • găsim spații adecvate evenimentului tău (vechea biserică, o curte verde, un loc în mijlocul naturii)

  • te punem în legătură cu localnici ce oferă diverse serivicii (mâncare, cazare, tururi ghidate, produse locale).

  • ne implicăm în organizarea și implementarea evenimentului tău

Scrie-ne în formular de contact despre evenimentul tău, iar noi o să-ți răspundem dacă, cum și cu ce te putem ajuta.