CAMPANIA 8
Evenimente culturale

Vrem să dăm viață satului nostru prin organizarea unor mici evenimente ca o piesă de teatru, o proiecție de film, un concert sau seri de socializare cu comunitatea.

Zilele Roșiei Montane

4 - 5 Februarie 2023

Pe 6 februarie marcăm cea mai veche atestare documentară a anticului Alburnus Maior, dată inscripționată pe una dintre tăblițele cerate veche din anul 131, tăblițe care aveau să facă localitatea noastră celebră pe tot mapamondul. Ne propunem și vă propunem să ne revedem, cu această ocazie, aici, acasă în Roșia Montană, în weekendul ce precede data de 6 februarie. Fie că sunteți localnici sau ne vizitați, cu siguranță va fi o bucurie să ne (re)întâlnim pentru o serie de activități care să ne apropie de ceea ce este Roșia Montană și cu această ocazie să ne cunoaștem mai bine, în comunitate.

▶ ▶ ▶ PROGRAM:

CONCURS DE SĂNII LA TĂUL BRAZI 🛷🛷

Se anunță ninsoare, așa că vă recomandăm să scoateți săniile din pivniță și să ne vedem pe deal la tău, acolo unde străbunii noștri țineau an de an tradiția turelor cu sănii, prilej numai bun pentru socializare și distracție. Veniți cu nepoți, bunici, cu mic cu mare și cu multă voie bună!

TUR GHIDAT PENTRU TINERI (și nu numai!) 🌞🌞 - Sâmbătă și duminică de la 13:00

Știm că mulți tineri din zona noastră, deși trăiesc aici de ani de zile, nu cunosc multe detalii despre ceea ce este valoros și fabulos la localitatea noastră. Noi vă spunem că e foarte cool să fii localnic al unei localități recunoscute la nivel internațional pentru patrimoniul și cultura sa și nu trebuie să ne credeți pe cuvânt: vă așteptăm duminică de la 10:00 să vă povestim de ce!

RECITAL DE PIAN - SERENA 🎹🎹  - Duminică 10:00, plecare din piața centrală din Roșia Montană

Serena revine la Roșia Montană, după ce în toamnă a susținut un concert fabulos în Biserica Greco-catolică din satul nostru. Ne bucurăm să o (re)ascultăm de data aceasta în Biserica Unitariană și vă așteptăm să descoperiți cum sună un pian sub degetele talentatei noastre prietene, într-una dintre clădirile cu cea mai faină acustică din sat, biserica Unitariană.

PARTY LA CASA MANU cu DJ Alex Super Beats 🎧🎧 - Duminică de la 16:00, Biserica Unitariană

Alex aka DJ Shiver, nelipsit prieten al Roșiei Montane, va petrece alături de noi weekendul acesta iar Casa Manu sunt amabili să ne găzduiască pentru o petrecere în comunitate.

VIZITĂ LA MUZEUL MINERITULUI ⚒⚒ - Sâmbătă, ora 20:00

Galeriile miniere romane, lapidarium-ul cu piese antice și expoziția de utilaje în aer liber din curtea fostei întreprinderi miniere pot fi vizitate și în acest weekend, în intervalul 09:00 - 14:00.

O EXPERIENȚĂ OFFROAD 🚙🚙

Câțiva tineri roșieni, pasionați de mașini deprinse cu drumurile de munte, promovează un altfel de mod de a descoperi Roșia Montană, de pe cărări mai puțin bătute, dar cu grijă pentru natura și locurile pe care le străbat. Puteți programa o tură în acest final de săptămână la numerele de telefon: 0745.215.277 / 0742.994.462 sau pe pagina Off-Road Tours Rosia Montana.

Festival De muzică, film, teatru

5 - 15 August 2022

In această vară ne propunem realizarea unui festival de teatru, muzică și film la Roșia. Vezi pe site-ul festivalului ce ți-am pregătit: alive.rosiamontana.community

Teatru de Ziua copiilor

01 Iunie 2022

A fost dans, bucurie și mult entuziasm pentru cei mici de 1 iunie la Roșia Montană! Vezi mai jos filmul evenimentului. Mulțumim voluntarilor și membrilor comunității care ne-au ajutat sa punem la cale tot acest eveniment, AFCN  pentru cofinanțare și Teatrul National Turda pentru susținere!

Reparații turn Biserica Catolică

25.08.2021

25.08.2021 - 10.09.2021 Curățenie și reparații la turn

Am făcut clacă de voluntari pentru a curăța și repara turnul. Împreună am scos găleți și roabe de mizerie, am reparat podeaua, am instalat stâlpi de susținere și instalație luminoasă.  Mulțumim pentru implicare lui Cristi, Darius, Moise, Tica, Ianis, Claudia și Petri.

Proiecții de film

21.08.2021

Un eveniment relaxat la Tăul Brazi, o seară de film și voie bună în comunitate. Proiectam diverse filme printre care filmele turnate aici la noi la Roșia Montană în anii 80. Urmărește pagina noastră de facebook pentru a vedea când au loc proiecțiile.

Concert de chitară

15.08.2021

În cadrul evenimentului Zilele Patrimoniului am organizat un concert de chitară împreună cu Georgiana, o tânără talentată de la noi din sat. Lumea a început să cânte cu ea și uite așa am mai avut încă o amiază vie aici în Parcul central din Roșia Montană.

Expoziție foto

13.08.2021

În parcul copiilor de la casină am realizat o expoziție foto cu diverse momente surprinse cu tinerii de la noi din sat prin care am arătat, cu bune sau cu rele, cum e viața lor aici la Roșia. I-am fotografiat în timp ce participau la școala de vară sau la diverse drumeții și jocuri. Am vrut să arătăm că Roșia e vie datorită tinerilor din sat.

Vrei să faci un eveniment cultural la noi în sat?

Vrem să dăm viață satului nostru prin diverse evenimente pentru comunitatea de aici sau pentru cei ce ne vizitează. Dacă ai o formație, o trupă de teatru sau vrei să organizezi un eveniment pentru a revitaliza viața culturală a satului nostru am putea să:

Scrie-ne în formular de contact despre evenimentul tău, iar noi o să-ți răspundem dacă, cum și cu ce te putem ajuta.