CAMPANIA 5: Școala de vară

Școala de vară ”Acasă la Roșia Montană” este un proiect-pilot dedicat adolescenților și tinerilor din Roșia Montană și vecinătăți. Am pregătim o lună întreagă de activități și evenimente pentru ei: teatru-forum, excursie tematică, vom afla despre tainele patrimoniului și culturii locale, ale fotografiei, ale biodiversității, despre cum pregătim o revistă sau un site web, cum promovăm și cum organizăm un eveniment utilizând toate uneltele deprinse în cadrul atelierelor.

 • toate activitățile au fost gratuite, în limita locurilor disponibile.
  (comunicat 12 noiembrie aici)

Filmul școlii de vară

15.08.2021

O vară faină, cu multe activități, aici în Roșia Montană. O parte dintre ele au fost cuprinse în prima Școală de Vară dedicată adolescenților Roșiei Montane. Spunem ”prima” pentru că suntem încrezători că vor urma în verile următoare tot mai multe activități, cel puțin la fel de faine. Le mulțumim încă o dată partenerilor și invitaților noștri alături de care am pus pe roate acțiunile din acest an și lângă care ne e mai ușor să ne imaginăm cum se vor contura cele viitoare

Evenimetul de închidere a școlii de vară

15.08.2021

În cadrul evenimentului Zilele Patrimoniului la Roșia Montana am avut și evenimentul de închidere a școlii de vară în care participanții au realizat:

 • o expoziție foto

 • o revistă despre patrimoniul local și atracțiile din zonă

 • promovarea și realizarea unui eveniment cultural în parcul central cu muzică la chitară, proiecție de film, discuții despre viitoarul satului, colțul copiilor unde am citit povești, am jucat mici scenete și un tur ghidat de 4 ore în care fiecare tânăr participant a contribuit cu prezentarea unui anumit obiectiv. Împreună am gândit programul, am gătit cu localnicii o mâncare tradițională, am aranjat cadrul și ornamentele din parc pe perioada acestui eveniment.

Școala de vară ziua 20 - Atelier de creație liberă

07.08.2021

Primul indicator "Roșia Montana sit UNESCO" și direcții spre principalele puncte de vizitat din satul nostru este amplasat în centrul satului. Semnul a fost realizat în cadrul atelierului de creație liberă de la școala de vară, împreună cu tinerii de aici. E felul nostru de a atrage atenția autorităților că Roșia Montană așteaptă măsuri concrete pe măsura oportunității care s-a deschis pentru comunitatea de aici.

Vrem un viitor mai bun, acasă!

Școala de vară ziua 17 - Atelier de social media

04.08.2021

Cum scoatem în evideță un anumit aspect al unui produs pe care dorim să-l promovăm, de ce canale ne folosim, cum ne găsim audiența și de ce este important să realizăm povești dedicate rețelelor de socializare. Despre toate acestea ne-au povestit cei ce întrețin paginile de facebook și instagram Descoperă Apusenii, cu 30k urmăritori. Împreună cu ei ne-am plimbat prin sat și am gândit postări pentru a ne promova zona.

Școala de vară ziua 14 - Excursie tematică

31.07.2021

Pe lângă distracție și experiența descoperirii unor locuri și oameni noi, excursia a avut și rolul de a ne documenta cum trăiesc alții de pe seama patrimoniului, am vizitat pensiuni, am participat la un brunch, la tururi ghidate si la ateliere de antreprenoriat . Folosind ce am văzut în această excursie și cele învățate in cadrul atelierelor din ultimele 2 săptămâni, împreună cu tinerii de la școala de vară o să încercăm să punem pe roate în următoarele săptămâni un mic eveniment la noi în sat folosind bogatul patrimoniu pe care Roșia Montana îl deține. Dar este mult de muncă, nu avem experiență în acest domeniu de aceea vă invităm și pe voi, localnici din sat sau cei din exterior, care doriţi sa va implicati în acest proiect sa lucrăm împreună. Ne vedem marți la ora 18:00 la sediul nostru de la parterul casei parohiale unitariene din Roșia Montană. Pentru cei ce nu pot ajunge, dar doresc să participe, o să deschidem un call online.

Școala de vară ziua 12 - Cum este în redacția unei reviste?

Susținut de Valentina Bâcu de la Asociația Câte-n lună și-n mansardă

27.07.2021

Azi, la Școala de vară ”Acasă la Roșia Montană” facem parte din redacția unei reviste. Facem sumarul, decidem ce subiecte acoperim apoi ne punem pe treabă. Ne ghidează pe drumul cel bun Valentina Bâcu de la Câte-n lună și-n mansardă, căreia îi mulțumim tare, tare pentru tot!

Școala de vară ziua 9 - Atelier de patrimoniu

Susținut de Iulia Iordan, Asociația DaDeCe?

27.07.2021

În cadrul modulului „Despre case și istorii, cum le povestim mai departe” am aflat despre patrimoniul local descoperit la pas, prin joacă și creativitate și despre cum descoperim un obiectiv de patrimoniu prin întrebări in cadrul interviurilor cu localnicii.

Școala de vară ziua 7 - Atelier de IT

Atelier susținut de Adrian Petri, IT freelancer

22.07.2021

Continuăm școala de vară cu tinerii de la Roșia Montana. Chiar acum avem atelierul de IT în care tinerii de aici discută live (pe TV) cu un developer, un tester și un manager de la diverse firme de IT din Cluj, pentru a vedea "cu ce se mănâncă acest domeniu". Vrem sa aflăm ce fac ei în meseria lor și dacă ar putea să lucreze și tinerii de aici în IT și cum ajung să facă acest lucru. Fiecare participant la școală de vară are un laptop provenit din donațiile voastre, pe care vom lucra împreună în aceste zile pentru a realiza un site simplu.

Școala de vară ziua 5 - Atelier de editare video

Atelier susținut de Marieta Manolache - Talo Media

21.07.2021

Roșia Montană prin cadrele participanților la Școala de vară. În cadrul atelierului de editare video, susținut de Marieta de la Talo Media Cluj am învățat cum realizăm un filmuleț de promovare. Noi am ales sa promovăm zona noastră. Vedeți în filmuleț ce a ieșit.

Școala de vară ziua 4 - Etnografie

Susținut de Mirela Maria Miron

19.07.2021

Azi aflăm valoarea poveștilor, a trecutului, tradițiile, cum le ducem mai departe, cum le promovăm, de ce ajung unele tradiții chiar în patrimoniul cultural UNESCO și la ce ne folosește acest lucru. In a doua parte a acestui atelier vom crea story board-uri video cu poveștile bătrânilor din sat. O să vă arătăm materiale realizate la evenimentul final al școlii de vară "Acasă la Roșia Montană". Mulțumim doamne Maria Miron profesor de limba română la Liceul Avram Iancu din Cluj-Napoca pentru ca a venit până la Roșia să țină acest atelier copiilor de aici.

Școala de vară ziua 3 - Biodiversitate

Susținut de Green Mogo - Felicia si Marius Ienculescu de la Centrul Green Mogo

17.07.2021

Azi am discutat despre biodiversitate și ecosisteme chiar în ziua de după furtuna ce a făcut ravagii în comuna noastră motiv pentru care am discutat despre cum apar aceste fenomene, cum le putem combate, de ce sunt importante pădurile și protejarea lanțurilor trofice pentru a nu mai avea astfel de fenomene.

Școala de vară ziua 2 - Atelier de Teatru

Susținut de Katia Pascariu, actor Teatru București

16.07.2021

Împreună cu actrița Katia Pascariu am descoperit lumea teatrului în cadrul școlii de vară Acasă la Roșia Montană. Tinerii din Roșia au devenit pentru o zi actori, au intrat în pielea unor personaje și au abordat prin joc teme grele și delicate. I-am văzut exprimând emoții și stări într-un mod complet nou pe care însă, cu ajutorul Katiei, au reușit să îl stăpânească surprinzător de bine după doar 2 zile de ateliere.

Școala de vară ziua 1 - Jocuri de cunoaștere

15.07.2021

Ne-am bucurat să-i întâlnim pe acești copii din comună, plini de viață și energie, la prima zi a școlii de vară "Acasă la Roșia Montană". Ne-am împrietenit prin câteva jocuri de cunoaștere împreună cu Katia Pascariu și azi continuăm cu a doua parte a modului teatru forum.

Înscrieri Școala de Vară / TERMEN LIMITĂ: 13 iulie!

07.07.2021

Dragi copii și tineri din Roșia Montană,

În perioada 15 iulie - 15 august, vă propunem să participați la o serie de ateliere și activități dedicate adolescenților și tienrilor din Roșia Montană și localitățile învecinate. Participarea este gratuită, dar numărul locurilor este limitat.

Vă recomandăm să nu amânați completarea formularului de înscriere, după ce parcurgeți informații de mai jos:


Școala de vară este formată din 3 secțiuni:


1. Ateliere tematice (fotografie / video, web design, promovare social media, editare revistă, promovare patrimoniu și etnografie, biodiversitate) se vor desfășura zilnic între orele 10:00-16:00 cu o pauză de gustare la prânz. În funcție de tipul atelierului, activitățile se vor desfășura la interior (la centrul media de la parterul casei parohiale unitariene) sau exterior, pe dealurile Roșiei Montane. Descoperim care sunt valorile locale, cum pot fi ele descifrate, promovate și cum pot acestea să fie valorificate în beneficiul comunității locale.
ATELIERE:

 • MODULUL „Hai să ne cunoaștem!” - teatru-forum și improvizație cu Katia Pascariu

 • MODULUI „Vecinii noștri” - activități și picnic în natură, ”Biodiversitatea locala, serviciile ecosistemice si noi” cu Felicia Ienculescu, centrul Green Mogo.

 • MODULUL „Despre vâlve, dar nu numai” - tradiții din zona Apusenilor pe înțelesul celor tineri.

 • MODULUL „Despre case, locuri și istorii, cum le povestim mai departe” - prezentare și ateliere interactive cu Asociația ARA și Iulia Iordan (Asociația Da'DeCe)

 • MODULUL „Ce comunic, unde, cum?” - cum fac o revistă, cum fac un site, cum comunic în social media, cum pregătesc o fotografie sau un video în funcție de mediul de comunicare - cu Valentina Bâcu (Asociația Câte-n lună și-n mansardă, RosiaMontană.community și alți invitați surpriză.


2. Excursie - deplasare de o zi (sau două) la activitățile din cadrul Săptămânii Haferland, un festival menit să promoveze cultura și tradițiile săsești. Intenția organizatorilor este de a promova atât cultura săsească, cât și turismul în zona cuprinsă între Rupea și Sighișoara, denumită “Țara Ovăzului” sau Haferland. Scopul deplasării este acela de a participa și documenta modul în care localnicii din alte zone ale țării își valorifică resursa culturală locală. Vizităm pensiuni, fortificații, participăm la tururi ghidate, brunch și un concert într-o locație inedită.Transportul și masa sunt asigurate, participarea este condiționată de promovarea primului modul format din atelierele tematice.

Program orientativ EXCURSIE Saptamana Haferland 06:00 - 23:00 (4h dus / 4h intors)

Saschiz: 10.30 – Atelier interactiv economie socială // 11.30-12.30 - Tur ghidat prin Saschiz // 13.00-14.00 – Brunch // 14.00-14.30 – Prezentare cooperativa Bucate din Vecinătate

Cloasterf: 16.00 – Concert de jazz susținut de „Sibiu Jazz Quintet”, la Dominic Boutique // 16.50 – Vizite la pensiunile din Cloașterf – Fundația „ADEPT Transilvania” // 18.00 – Prezentare proiect „Rețeaua eco-socială de Turism” la Camping Zori.


3. Activități practice și eveniment de închidere - vom pune în aplicare împreună toate noțiunile deprinse în cadrul atelierelor și excursiei tematice și vom pune pe roate un eveniment cu activități specifice. În cadrul evenimentului ne dorim să putem realiza o expoziție cu materialele realizate de participanți, tururi ghidate puse la punct de participanți, un brunch de promovare.


IMPORTANT: Pentru a vă înscrie trebuie să completați formularul de mai jos!

Pe data de 15 iulie, la deschiderea școlii, participanții care au sub 18 ani sunt rugați să vină însoțiți de un părinte, pentru a îndeplini formalitățile de înscriere și pentru a le putea comunica detaliile și regulamentul activităților.


TERMEN LIMITĂ: 13 IULIE

_________________________________________

 • formularul va fi completat de părinți pentru copiii cu vârste mai mici de 18 ani

 • datele tale vor fi utilizate strict pentru a te putea informa despre școala de vară.
  (comunicat 7 iulie 2021
  aici)

Proiect derulat cu sprijinul AFCN - Administrația Fondului Cultural Național.

Parteneri: Școala Gimnazială Simion Balint din Roșia Montană, Asociația Câte-n lună și-n mansardă, Greeninitiative și Asociația ARA [Arhitectură. Restaurare. Arheologie.

Am trecut de prima etapă pentru finanțarea Școlii de vară

18.06.2021

😀😀😀 Dragi copii și părinți din Roșia Montană, ne bucurăm să vă dăm o veste bună: organizația noastră a trecut de prima etapă de selecție pentru finanțarea prin AFCN (Administrația Fondului Cultural Național) a unui proiect dedicat adolescenților și tinerilor din Roșia Montană și satele învecinate. Se cheamă ”Acasă la Roșia Montană”, se va derula timp de o lună de zile, perioadă în care vom avea o listă lungă de activități și evenimente legate de teatru, patrimoniu, biodiversitate, fotografie, vom descoperi tainele editării video/web/foto, vom afla cum se face o revistă, cum organizezi și promovezi un eveniment, vom merge într-o excursie tematică, iar în a doua parte a acțiunii vom pregăti și promova împreună, folosind toate uneltele deprinse în cadrul atelierelor, un eveniment de ”absolvire” la jumătatea lunii august.

Ne sunt alături, ca parteneri, Școala Gimnazială Simion Balint din Roșia Montană, Asociația Câte-n lună și-n mansardă, Greeninitiative și Asociația ARA. Printre invitații care vor susține ateliere interactive pentru voi se numără Katia Pascariu, Iulia Iordan, Valentina Bâcu și Felicia Ienculescu-Popovici, cărora le mulțumim pentru tot ceea ce urmează să facem împreună la Roșia Montană!

Școala de vară din acest an este un proiect - pilot. Ne dorim ca experiența din acest an să ne ghideze pe viitor și să putem să implementăm activități care să fie cât mai bine adaptate la nevoile și așteptările copiilor și tinerilor din Roșia.

Vă așteptăm să ne petrecem o vacanță altfel ”Acasă la Roșia Montană”!

Echipa RosiaMontana.Community
Asociația Roșia Montană în Patrimoniul Mondial

#acasa #rosiamontana #rosiamontanacommunity #community #afcn #cultura #patrimoniu #tineri